Medycyna alternatywna / medycyna niekonwencjonalna — co to jest?

Markotek
truteń
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2015, o 00:06

Medycyna alternatywna / medycyna niekonwencjonalna — co to jest?

Post autor: Markotek »

Medycyna niekonwencjonalna
to termin opisujący terapie medyczne, które są stosowane zamiast tradycyjnych (medycyny konwencjonalnej). Niektórzy nazywają ją również medycyną "naturalną"
Co trzeci dorosły w Stanach Zjednoczonych twierdzi, że używa jakiejś formy medycyny alternatywnej. (Dane WHO 2017) Dla Polski Światowa Organizacja Zdrowia niestety nie przeprowadziła jeszcze takich badań.
Co dokładnie, jakie rodzaje terapii są uważane za alternatywne? Definicja ta zmienia się bardzo często, i rzeczy uważane za niekonwencjonalne są wprowadzane do medycyny konwencjonalnej (np. masaż uważany jeszcze nie tak dawno jako niekonwencjonalna forma leczenia).
Przykładowa rodzaje medycyny naturalnej:

Akupunktura:
Jest to tradycyjna medycyna chińska, która wykorzystuje igły do stymulacji określonych punktów w ciele. Osoba wykonująca tę terapię wbija cienkie sterylne igły w skórę. Celem jest pomoc w procesie naturalnego procesu uzdrawiania organizmu. Badania pokazują, że akupunktura może być skuteczna w leczeniu wielu schorzeń, takich jak ból karku i pleców, nudności, lęk, depresja, bezsenność, bezpłodność i wiele innych.

Chiropraktyka/Terapia manualna:
Ta metoda medycyny alternatywnej koncentruje się na strukturze ciała głównie kręgosłupie, i na tym, jak funkcjonuje. Wyszkolony zawodowiec zwany kręgarzem stosuje różne techniki, aby dostosować ("manipulować") kręgosłupem lub innymi częściami ciała, tak aby były w odpowiednim ułożeniu.
Celem medycyny chiropraktycznej jest złagodzenie bólu, poprawa funkcjonowania organizmu i naturalne uzdrowienie organizmu.
Większość zabiegów skupiała się na bólu krzyża. Jednak badania pokazują, że chiropraktyka może być również pomocna przy wielu innych dolegliwościach, takich jak bóle głowy, szyi, problemy ze stawami w górnej i dolnej części ciała oraz zaburzenia spowodowane przez uraz kręgosłupa szyjnego.

Terapie energetyczne:
Skupiają się one na polach energetycznych, w które wielu ludzi wierzy, że znajdują się w ich ciałach i wokół nich. Kategoria ta obejmuje:
Terapia magnetyczna. Wykorzystuje pola magnetyczne lub elektryczne do leczenia wielu dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. Badania wykazują, że może on działać w chorobie zwyrodnieniowej stawów i innych stanach bólowych. Stwierdzono również, że pomaga ono w szybszym gojeniu złamań. Terapia polem magnetycznym może nie być bezpieczna, jeśli jesteś w ciąży, masz wszczepione urządzenie kardiologiczne, używasz pompy insulinowej lub przyjmujesz jakieś leki wchodzące w konflikt z zabiegiem.

Ziołolecznictwo:
Niektóre składniki ziół mogą zwiększyć zdolność ciała do samoleczenia. Chyba każdy z nas słyszał od swojej babci, że te zioła lub herbatka pomagają na to, a inne na coś zupełnie innego. Niektóre zioła pomagają na bóle stawów i mięśni, inne na opuchlizny czy dolegliwości np. żołądkowe.

Masaż:
Tak, masaż, jest także uważany za dział medycyny niekonwencjonalnej, choć jak na wstępie tego artykułu było napisane — wszedł także do medycyny konwencjonalnej.
Czym jest masaż chyba nie trzeba nikomu opisywać. W skrócie: Pod wpływem ucisku lub "rozcierania" poszczególnych partii na ciele łagodzimy bóle, napięcie mięśniowe czy poprawiamy ukrwienie.

Wizualizacje, afirmacje:
Jak mawiał Albert Einsten — "Wyobraźnia jest ważniejsza, niż wiedza".
W Polsce określenie "wizualizacja" pojawiło się w połowie lat osiemdziesiątych XXw. Odnosiło się do używania wyobraźni do działań psychoterapeutycznych. OK, ale czym ona właściwie jest? W skrócie możemy powiedzieć, iż jest to wyobrażanie sobie rzeczy, stanu ciała, materii i wpływanie tym na ich rzeczywistą formę.
Na przykład:
* wyobrażenie sobie choroby, bólu jako dymu/mgły, który się rozpływa i znika;
* wyobrażenie sobie tego co chcemy w życiu osiągnąć (np. kariera zawodowa, stanowisko dyrektora) jako już spełnione "marzenie";
Paul-Cavallier François uważa, iż jest procesem aktywizowania doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych w celu wykorzystania ich dla naszych przyszłych planów i ich realizacji.
Dr. Martin Rossman, profesor Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco napisał, że wizualizacja to bieg myśli, które możesz zobaczyć, usłyszeć, poczuć, powąchać lub posmakować. To okno do wewnętrznego świata, kruszec marzeń sennych, wspomnień, planów i możliwości. To język sztuki, uczuć i co najważniejsze, głębokiej jaźni.
Pierwsze wzmianki na temat wizualizacji pochodzą z Babilonii i Sumarii. Historie starożytnych ludów: Egiptu i Babilonii, krajów Europy w średniowieczu, aż po czasy współczesne obejmują relacje o uzdrowieniu za pomocą wizualizacji.
W 1964 r. Robert Holt przedstawił mocne argumenty przemawiające za stosowaniem wizualizacji (obrazowania) w leczeniu. Napisał artykuł: "The Return of the Ostracized", w którym zawarł wszystkie swoje spostrzeżenia dotyczące tej dziedziny.
Obecnie wielu psychologów uznaje obrazowanie i wizualizację za jeden z najpotężniejszych narzędzi w psychologii kognitywnej.
ODPOWIEDZ