Czym jest licencja GPL/GNU?

Wiadomości i Informacje ze świata IT
The Last Samurai
Moderatorzy
Posty: 39
Rejestracja: 16 wrz 2011, o 01:19

Czym jest licencja GPL/GNU?

Post autor: The Last Samurai »

Czym jest licencja GPL/GNU?


GPL powstał on od angielskiej nazwy "General Public License", czyli Powszechnej Licencji Publicznej. Natomiast GNU to nie skrót, a nazwa projektu mającego na celu stworzenie systemu operacyjnego, bazowanego na Unixie. Projekt rozpoczął się w 1983 roku, czyli okresie niemal prehistorycznym dla współczesnych maszyn. Jego inicjatorem był Richard Stallman. Ogłoszony przez niego manifest przewidywał całkowitą wolność rozpowszechniania oprogramowania włącznie z jego indywidualnymi modyfikacjami.

Aktualna definicja GNU GPL to już wersja trzecia tego typu oprogramowania - ogłoszona została pod koniec czerwca 2007 roku. Wszelkie zmiany dotyczą dostosowywania jej do systemów prawnych oraz postępów technologii. W praktyce użytkownik otrzymuje aplikację wraz z jej kodem źródłowym, który może dowolnie zmieniać wedle własnego uznania. Jednak jeśli chce tak zmodyfikowany program rozpowszechniać dalej, nie może pobierać za to żadnych opłat. Takie działanie ochrzczone zostało jako "copyleft", czyli rezygnacja z korzyści autorskich.

Uwaga - wielu programistów i autorów aplikacji twierdzi, że coraz częściej oprogramowanie na licencji GPL/GNU wykorzystywane jest do zawirusowania systemów (głównie Windows) oraz ataków hakerskich. Sprzyja temu właśnie otwarty kod, do którego można podczepić przeróżne wirtualne szkodniki.
Jeśli zatem chcesz się ustrzec zainfekowania komputera, polecam korzystanie z systemu Linux i pobieranie paczek/repozytoriów (instalatorów) z zaufanych serwisów lub stron twórców danego systemu czy oprogramowania.TAGi:
licencja gpl, licencja GNU, licencje programów, GNU GPL, linux licencja gnu gpl
ODPOWIEDZ