100% Darmowe gry w sieci - stare, ale legalne freeware.

The Last Samurai
Moderatorzy
Posty: 39
Rejestracja: 16 wrz 2011, o 01:19

100% Darmowe gry w sieci - stare, ale legalne freeware.

Post autor: The Last Samurai »

100% Darmowe gry w sieci - stare, ale legalne :D

Baza 4000 "porzuconych" gier pod DOS dostępnych do pobrania za darmo. Zbiór wszystkich starych klasycznych gier PC, wersje pełne i bezpłatne z lat 1980-2000.

Kod: Zaznacz cały

Skopiuj adres: http://www.myabandonware.com
"Abandon" to w języku angielskim słowo oznaczające "porzucenie", "opuszczenie" lub też "pozostawienie". Druga część - czyli "ware" - to skrót od "software", czyli "oprogramowanie". Po polsku można by to przetłumaczyć jako "porzucone aplikacje" i dość dobrze oddałoby to sens tego terminu. Mamy tu bowiem do czynienia z grami i programami, które ich twórcy przestali rozwijać, udostępniając za darmo dla każdego, kto tylko chce je pobrać i używać. Czym zatem różnią się od klasycznego "freeware"? O ile darmowe programy są cały czas rozwijane i ulepszane (czego na naszym portalu przykładów cała masa, choćby przeglądarki internetowe, aplikacje graficzne czy muzyczne), o tyle twórcy abandonware nie zamierzają już czegokolwiek ze swoimi produkcjami robić.

Czasem także zdarza się, że studio, które wypuściło na świat dany program, przestaje istnieć, a kwestia prawa autorskich jest nieuregulowana. Może się też zdarzyć, że autor/autorzy danej produkcji decydują się pozostawić ją w ten sposób, uznając za ukończoną i/lub nie wartą dalszych prac. W przypadku gier komputerowych ma to dwa dość pozytywne aspekty. Pierwszy - gracze mogą w każdej chwili pobrać pełną wersję danej produkcji bez żadnych kosztów. W Internecie znajdziemy wiele wyspecjalizowanych w magazynowaniu tego typu gier stron, na których znajdziemy zarówno Ultimę II z 1983 roku, jak i Warcrafta II z 1995.

Drugim pozytywnym aspektem porzucenia gier jest fakt, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać ich odświeżenia, czyli stworzyć remake bez ubiegania się o zgodę twórcy oryginału. Tu również możemy napotkać wyspecjalizowane w tego typu produkcjach witryny, gdzie można pobrać odnowione wersje takich hitów sprzed lat jak choćby Bruce Lee czy Oli's Well (dużo z nich znajduje się w naszym dziale z grami, zapraszamy).

Uwaga - nie należy kojarzyć WSZYSTKICH starych tytułów z abandonware, ponieważ niektóre produkcje wciąż objęte są prawami autorskimi, np. szalenie popularne na początku lat 90-tych tytuły LucasArts czy BioWare.

Oficjalnie termin "abandonware" pojawił się w 1996 roku, gdy Peter Ringering, prowadzący stronę poświęconą starym grom odnalazł w raczkującej sieci podobne witryny. Po kontakcie z ich właścicielami utworzyli wspólnie Abandonware Ring. Na skutek przepisów prawnych jego działalność została zawieszona, ale szybko powstały kolejne strony z porzuconym oprogramowaniem.


TAGi:
darmowe gry na pc, abandonware pc, gry na pc, freeware games for pc
zbychu546
noobie
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2017, o 08:56

Re: 100% Darmowe gry w sieci - stare, ale legalne freeware.

Post autor: zbychu546 »

bardzo dobrze ze one są darmowe

___________________________________________
The Last Samurai
Moderatorzy
Posty: 39
Rejestracja: 16 wrz 2011, o 01:19

Re: 100% Darmowe gry w sieci - stare, ale legalne freeware.

Post autor: The Last Samurai »

Zna ktoś więcej stron z darmowymi grami Windows/Linux ?
ODPOWIEDZ