LinuxLive USB Creator – stwórz bootowalny pendrive z Linuxem

J4r0
nieśmiały
Posty: 28
Rejestracja: 12 wrz 2011, o 03:28

LinuxLive USB Creator – stwórz bootowalny pendrive z Linuxem

Post autor: J4r0 »

Chcesz wypróbować lub zainstalować Linuxa na Twoim komputerze? Chciałbym polecić ci do tego celu świetny program – LinuxLive USB Creator.

Instalacja systemu spod znaku pingwina czy też uruchomienie go z poziomu maszyny wirtualnej na Windowsie mogą brzmieć troszkę przerażająco dla osób, które z takimi sprawami nie miały jeszcze do czynienia.

LiLi USB Creator to darmowy i bardzo funkcjonalny program (jest dostępny także w polskiej wersji językowej) pozwalający na zainstalowanie lub uruchomienie praktycznie każdej dystrybucji Linuxa z pendrive’a i nie tylko. Można go pobrać ze strony wydawcy: http://www.linuxliveusb.com/en/download

Bootowalnego pendrive’a możemy stworzyć z pobranego wcześniej na dysk obrazu ISO lub płyty CD. Jeśli takowych nie posiadamy – można skorzystać z opcji Download i bez żadnych problemów ściągnąć wybranego Linuxa. Program pozwala na wybór z naprawdę ogromnej listy dystrybucji – zarówno tych najbardziej znanych (Ubuntu, Mint, Fedora, Debian, OpenSUSE) jak i tych mniej popularnych. Możemy także wybrać skorzystanie z takich narzędzi jak Hiren’s Boot CD, Gparted lub Avira AntyVir Rescue System.

LiLi USB Creator, dla niektórych wersji Linuxa, obsługuje tzw. persistence mode - tryb dzięki któremu nie trzeba instalować systemu na dysku twardym, wszelkie zmiany będą zapisywane bezpośrednio na naszym urządzeniu przenośnym. To bardzo wygodne, gdyż takiego pendrive można uruchomić potem na każdym komputerze i wszędzie będziemy mieli swoją konfiguracje.

Bardzo istotną funkcją jest wirtualizacja – pozwala ona na uruchomienie systemu z pendrive’a spod systemu Windows za pomocą VirtualBoxa w wersji portable.

Na koniec – szczegółowa instrukcja skorzystania z tego narzędzia:

1. Podpinamy nasz pendrive i uruchamiamy program.

2. W sekcji Step 1 wybieramy z listy odpowiednią literę napędu dla naszego urządzenia.

3. W sekcji Step 2 możemy wybrać między wykorzystaniem obrazu ISO, płyty CD lub pobraniem obrazu płyty z serwera (Download).

4. Jeśli wybrany Linux wspiera persistence mode w sekcji Step 3 należy wybrać ilość miejsca na nasze dane, w przeciwnym wypadku zobaczymy napis Live Mode.

5. W sekcji Step 4:

zaznaczamy wszystkie opcje – jeśli chcemy tylko wypróbować system z poziomu Windowsa
nie zaznaczamy nic – jeśli pendrive’a chcemy wykorzystać do instalacji systemu na naszym twardym dysku

6. W ostatnim polu klikamy ikonkę – rozpocznie się proces formatowania pendrive’a, następnie rozpakowywania obrazu płyty oraz (jeśli w Step 4 zaznaczyliśmy wszystko) instalacja przenośnej wersji VirtualBoxa. Wszystko trwa od kilku do kilkunastu minut.

7. Po zakończeniu, nasz pendrive z Linuxem jest gotowy do użycia:

Wirtualizacja – uruchomiamy z pendrive’a plik Virtualize This Key
Instalacja – resetujemy komputer, następnie w BIOSie wybieramy bootowanie z pendrive’aTAGi:
bootowany linux, linux na usb, program do bootowania linuxa, LinuxLive USB Creator, linux na pendrive
Poradnik z http://ebloog.pl/lili-usb-creator-stworz-bootowalny-pendrive-z-linuxem/
ODPOWIEDZ